The Association

News from the association of breeders of the Holsteiner horse e. V.

Cita takes home world cup

Erstellt von Desiree Dann am Feb 7, 2018 8:34:00 AM

Cita has won the World Cup competition in Wellington/Florida under Irishman Daniel Coyle, Cool and easy won the Offenburg grand prix under Markus Fuchs (CH).

 

*****CSI W Bordeaux (France)

Cassini Bay by Cassini I-Acord II (Karl-Heinz Markussen, Hochviöl)

R.: Daniel Deusser (GER)

8th Table A against the clock

 

Catwalk by Colman-Corleone (Lothar Völz, Wöhrden)

R.: Robert Whitaker (GB)

4th Grand Prix

 

Chardonnay by Clarimo-Corrado I (Ernst-Uwe Sachau, Bohmstedt)

R.: Max Kühner (A)

6th  Table A against the clock

 

Cristallo A LM by Casall-Corofino (Arthur Arp, Schmalensee)

R.: Philippe Rozier (FR)

9thTable A against the clock

 

Monaco by Cassini II-Contender (Ralf Lütje, Haseldorf)

R.: Harrie Smolders (NL)

2nd Table A against the clock, 6th Accumulator

 

Wunschkind by Casall-Caletto I (Reimer Hedt, Großenaspe)

R.: Eric van der Vleuten (NL)

10th Table A against the clock

 

 

*****CSI W Al Sharja (United Arab Emirates)

Be Aperle VA by Clarimo-Concerto II (Manfred von Allwörden, Grönwohld)

R.: Jörg Naeve (GER)

5th Two Phase

 

Can Ya Makan by Canturo (Gerald Lenaerts, B-Peer)

R.: Shane Breen (IRL)

6th Two Phase


Catan by Catoki-Exorbitant xx (Heinz Henning, Tremsbüttel)

R.: Mohammed Al Hajri (UAE)

1st Table C

 

Chepetta by Chepetta-Cash (Silke Zuba, Wesselburen)

R.: Celine Schoonbroodt-de Azevedo (BEL)

9th  Two Phase

 

For Cash by For Pleasure-Cassini I (Elmar Sipple Ravensburg)

R.: Anita Sande (NOR)

3rd Two Phase, 6th World Cup

 

Keoki by Catoki-Cassini I (Klaus Kudlinski, Brügge)

R.: David Simpson (IRL)

7th Table A against the clock, 10th World Cup

 

Ulme de Feurgeres by Quantum-Landgraf I (Hans Peter Petersen, Tating)

R.: Abdullah Hamid Al Muhairi (UAE)

10th Two Phase, 1st Six Bar Competition

 

***CSI W Wellington-Deer Ridge Farm (USA)

Austria by Casall-Corrado I (Heide M. Kriegler, A-Siegless)

R.: Amber Harte (USA

6th Table A against the clock

 

Casall by Casall-Capitol I (Manfred Birchler, CH-Bilten)

R.: Ali Wolfff (USA)

4th  jumping competition with jump-off

 

Cita by Casall-Pik Ramiro (Anja Steen, Gießelrade)

R.: Daniel Coyle (IRL)

1st World Cup competition

 

Confu by Contact Me-Cambridge (Kai Gerken, Lasbek)

R.: Laura Kraut (USA)

10th  Table A against the clock, 2nd World Cup competition

 

Conrad de Hus by Con Air-Locato (Witt Pferdezucht Gbr, Wellinghusen)

R.: Quentin Judge (USA)

6th World Cup competition

 

 

***CSI Offenburg (Germany)

Candinas by Catoki-Cantus (Sonja Zeiger-Inauen, CH-Pfäffikon)

R.: Hans-Dieter Dreher (GER)

7th second qualifier youngster

 

Cannary by Caretino-Lavall I (Martin Brodersen, Oldsum)

R.: Martin Dinesen Neergaard (DK)

3rd  Grand prix

 

Cardea by Caretino-Capitol I (Witt Pferdezucht GbR, Wellinghusen)

R.: Alexander Schill (GER)

4th Table A against the clock

 

Capitale by Cassicor-For Pleasure (Elmar Sipple, Ravensburg9)

R.:  Maximilian Lill (GER)

9th Final youngster 7-yr-old

 

Caprice by Cassini II-Ladinos (Karl-Heinz Pries, Sörup)

R.: Rebecca Hotz (SUI)

9th jumping competition with jump-off

 

Catenda by Casall-Contender (Detlef Hennings, Bendorf)

R.: Markus Renzel (GER)

2nd Final youngster 7-yr-old

 

Che Guevara by Concept-Rebel Z I (Frank von der Haar, Ahausen)

R.: Jörg Oppermann (GER)

2nd Table A against the clock

 

Chimney by Clearway-Quite Capitol (Johann Kühl, Bunsoh)

R.: Adrian Schmid (CH)

4th  second qualifier youngster

 

Cim Air by Con Air-Carthago (Carsten Lauck, Pinneberg)

R.: Pia Reich (GER)

1st  jumping competition with jump-off

 

E.T. by Casall-Claudio (Otto Boje Schoof, Hedwigenkoog)

R.: Tina Deuerer (GER)

6th  jumping competition with jump-off

 

Lacox by Landos-Cash and carry (Jörg Carstensen, Sollwitt)

R.: Sven Fehnl (GER)

10th jumping competition with jump-off

 

  1. Crumble by Colman-Carinjo (Lothar & Sven Völz, Wöhrden)

R.: Christina Liebherr (CH)

6th Final youngster 8-yr-old

 

  1. Fashino by For Pleasure-Candillo (Friedrich Dehn, Schwesing)

R.: Christina Liebherr (CH)

10th  Final youngster 7-yr-old.

 

Legioner by Limbus-Calido I (Carola Wiedner, Neuendorf-Sachsenbande)

R.: Holger Hetzel (GER)

7th  jumping competition with jump-off

 

Pikeur Dylon by Diamant de Semilly-Carry (Gerd Ohlsen, Oevenum)

R.: Markus Brinkmann (GER)

10th Table A against the clock, 8th jumping competition with jump-off

 

Pikeur Quick Fire by Quintero-Contender (Morten Augustinus, DK-Bogense)

R.: Markus Brinkmann (GER)

2nd  Table A against the clock, 4thTable A against the clock

 

Queen Mary by Contendro I-Caretino (Joachim Tietz, Diekhusen)

R.: Jan Wernke (GER)

4th jumping competition with jump-off, 6th Grand prix

 

Tactik by Contender-Quick Star (Manfred von Allwörden, Grönwohld)

R.: Walter Gabathuler (CH)

6th Table A against the clock, 3rd Table A against the clock

 

***CSI Villach-Treffen (Austria)

Cassata by Casall-Con Air (Detlef Hennings, Bendorf)

R.: Marco Kutscher (GER)

5th Akkumulator

 

Cornet’s Spirit by Cornet Obolensky-Con Air (Simone Konopka, Hoffeld)

R.: Kristaps Neretnieks (LAT)

2nd Table A against the clock, 4th Akkumulator

 

Cool and easy by Contender-Riverman (Ernst Borßim, Wattbek)

R.: Martin Fuchs (CH)

1st Grand prix

 

Quitoki by Catoki-Quidam de Revel (Erja Aholainen, Hollingstedt)

R.: Jaroslaw Skrzyczyinski (POL)

3rd Table A against the clock