Among other events, World Cup competitions in Sacramento (USA), Tallin (Estonia), Tetouan (Morocco) and Peking (China) had been on the programme this weekend.

****CSI W Sacramento (USA)

Colour Your Life by Cassini I-Lavall II (Axel Schmidt, Heilbronn)

R.: Peter Petschenig (A)

9th showjumping class with jump-off

 

Legis Touch the Sun by Nekton-Capitol I (Britta Braunert, Oldenburg i. H.)

R.: Jenni Mac Allister USA)

8th showjumping class with jump-off   2nd World Cup showjumping class

 

*CSI W Peking (China)

Larcon by Larimar-Contender (Georg Clausen, Rabenkirchen)

R.: Yuxing Ma (CHN)

5th Table A against the clock,

 

Yu Long Qi Ji by Cachas-Carry (Martina Eppisch, Hamburg)

R.: Tongyan Liu (CHN)

8th Table A against the clock, 2nd Table A against the clock, 10th World Cup showjumping class

 

***CSI W Tetouan (Morocco)

Carolina by Colman-Ramirado (Birgit Rohlfs, Nutteln)

R.: Sheik Ali Bin Khalid Al Thani (QUA)

6th World Cup showjumping class

 

Casall by Casall-Cantus (Daniel Lehmann, CH-Oberentfelden)

R.: Alain Jufer (SUI)

1st Two Phase

 

Cayena by Casall-Alcatraz (Timm Peters, Bargenstedt)

R.: Nadja Peter-Steiner (CH)

9th Table A against the clock

 

Cayenne van de Helle by Cassiano-Ladas (Hinnerk Clausen, Loit)

R.: Linda Heed (SWE)

7th World Cup showjumping class

 

Coco Chanel by Calido I-Jayadeva de Mackinac (Konrad Sinn, Hohenaspe)

R.: José Thiry (BEL)

6th Table A against the clock

 

EH Querry by Quidam’s Rubin-Carry 9 (Lagana G.I. & B. Limited, I-Monza).

R.: Matteo Zamana (ITA)

9th Two Phase

 

**CSI W Tallin (Estonia)

Calbay by Cardino-Landlord (Johann G. Thomsen, Dollrottfeld)

R.: Janna Jensen (FIN)

5th Accumulator against the clock with one joker

 

Caracas by Cachas-Cosimo (Peter Marcussen, Süderlügum)

R.: Andrius Petrovas (LTU)

3rd Table A against the clock, 2nd Accumulator against the clock with one joker

 

Quote by Quidam de Revel-Acord II (Freek Hoogenboom, NL-Lemelerveld)

R.: Kertu Klettenberg (EST)

5th Six-Bar Competition

 

***CSI Vilamoura I (Portugal)

Call me Spock by Clarimo-Con Air (Jens Ritters, Krumstedt)

R.: Francesca Ciriesi (ITA)

3rd Grand Prix

 

Casaktie by Cascari-Caresino (Jan Hulshof, NL-Zenderen)

R.: Jamie Marsh (GB)

8th Table A against the clock

 

Casalco by Casall-Carthago (Hermann Boeve, NL-

R.: Arthur de Assis Grade Santos Gaiolas (POR)

9th Table A against the clock

 

Cordalis by Corrado I-Lansing (Klaus Thiedemann, Poppenwurth)

R.: Alexander Zettermann (SWE)

8th Table A against the clock

 

Crispo by Contendro I-Corofino I (Heinz Schulze, Tiddische)

R.: David Will (GER)

5th showjumping class with jump-off

 

Cristobal by Cristo-Baldini I (Horst Günter Kruse, Zingst)

R.: Jamie Gornall (GB)

9th Two Phase

 

S.I.E.C. Cros by Chambertin-Cantus (Kai Gerken, Lasbek)

R.: Nicola Pohl (GER)

8th Table A against the clock, 4th Table A against the clock

 

Zalina Floreval by Casall-Sir Shostakovich xx (Gestüt Grothenhof, Ahrensburg)

R.: Guy Jonqueres d’Oriola (FRA)

10th Table A against the clock, 7th Two Phase

 

Zara by Baloubet du Rouet-Corrado I (Elmar Sipple, Ravensburg)

R.: Maximilian Lill (GER)

9th Grand Prix

 

***CSI Vilamoura II (Portugal)

Cantano by Cascavelle-Acord II (Lothar Völz, Wöhrden)

R.: Marina Frutuoso de Melo (POR)

7th Table A against the clock

 

Capella by Clearway-Quidam’s Rubin (Hermann Boeve, NL-Lemelerveld)

R.: Alina Klatte (GER)

10th Table A against the clock

 

Clearstay by Clearway-Corofino I (Eduard Brakhage, Lemgo)

R.: Laura Ramos Rait (BRA)

6th Table A against the clock

 

Cobalt by Landos-Cassini I (Hans Wilhelm Freiherr von Meerheimb, Gr. Rolübbe)

R.: Richard Jenkinson (GB)

7th Table A against the clock

 

***CSI Birmingham (UK)

Can Ya Mekan by Canturo-Fier de Lui Z (Gerald Lenaerts, B-Peer)

R.: Shane Breen (IRL)

1st specialty showjumping class

 

Cassionato by Cassini-Quidam de Revel (Günter Böning, Langwedel)

R.: Michael Whitaker (GB)

7th specialty showjumping class, 10th Accumulator against the clock with one joker

 

Catwalk by Colman-Corleone (Lothar Völz, Wöhrden)

R.: Robert Whitaker (GB)

4th Puissance

 

Cochella by Cartani-Lord (Karsten Voss, Heinkenborstel)

R.: Angelie von Essen (SWE)

5th Accumulator against the clock with one joker

 

***CSI Mooresele (Belgium)

Cayles by Casall-Lord Incipit (Winfried Krautwald, Emsdetten)

R.: Felix Hassmann (GER)

1st Two Phase, 1st Table A against the clock, 7th showjumping class with jump-off

 

 

Eventing

Sir Mark Todd is again in the saddle of a top Holsteiner. With McClaren by Clarimo-Landjunge (Dirk Hotze, Brunsbüttel) he was part of the New Zealand team which won the Nations Cup at the CICO Boekelo (the Netherlands) and finished 7th individually. Chloé by Com Air-Sir Shostakovich xx (Britta Diekmann, Hamburg) and Anna Siemer were part of the German team which finished in 2nd position.

Lansina CM by Landos-Ahorn Z (Bernd Carstensen-Möller, Langstedt) finished 3rd in the ***CIC Canberry (Australia) under Rachel Lee (Australia). The **CIC Leesburg (USA) saw Latino H by Caretino-Concerto II (Jens Vollersen, Hattstedt) take 4th place under Ashley Macvaugh (USA).