Association of Breeders of the Holsteiner Horse e. V.

News from the association of breeders of the Holsteiner horse e. V.

weekend of Whitsun worldwide

Erstellt von Desiree Dann am 5/23/18 9:36 AM

Holsteiners performed successfully all over the world over Whitsun weekend:

*****CSIO La Baule (France)

Monaco by Cassini II-Contender (Ralf Lütje, Haseldorf)

R.: Harrie Smolders (NED)

8th                Table A against the clock, 6th Two Phase

 

Julieta by Canstakko-Casall (Ahsbahs GbR, Bokel)

R.: Paola Amilibia (ESP)

8th                Two Phase

 

Little Lord by Lasino-Calato (Heinrich Mougin, Lenste)

R.: Karen Polle (JPN)

8th                Derby, 1st Two Phase


Quirex by Quirado-Concept (ZG Ellerbrock, Kayhude)

R.: Cameron Hanley (IRL)

6th                Nations Cup

 

 

****CSI Wiesbaden (Germany)

Bali by Cancara-Landucci (Kerstin Petersen-Rolfs, Norderwöhrden)

R.: Janne Friederike Meyer-Zimmermann (GER)

7th                Table A against the clock

 

Cassini Bay by Cassini I-Acord II (Karl-Heinz Markussen, Hochviöl)

R.: Daniel Deusser (GER)

2nd                jumping competition with jump-off

 

Cayenne WZ by Claudio-Ramirado (Adelbert Sporn, Jardelundfeld)

R.: Felix Hassmann (GER)

8th                Table A against the clock

 

Chicca by Calido I-Acord II (Christina Kruse, Wahlrod)

R.: Luciana Diniz (POR)

7th                Table A against the clock

 

Cluseo by Catoki-Cassini I (Erhard Puls, Struvenhütten)

R.: Jörne Sprehe (Ger)

4th                Six Bar

 

 

Concho by Cassaro-Acord II (Hans Brinkop, Neumünster)

R.: Lillie Keenan (USA)

7th                Table A against the clock

 

Concord by Con Air-Aljano (ZG Clausen, Oldersbek)

R.: Niklas Engemann (GER)

9th                Two Phase

 

Constance by Colman-Cascavelle (Beate Tetens, Osterhever)

R.: Teike Carstensen (GER)

6th                jumping competition with jump-off u-25

 

Kleiner Lord by Lord-Acobat II (Christian Schröder, Glinde)

R.: Zuzana Zelinkova (CZE)

8th                Table A against the clock, 10th Table A against the clock

 

Lancardo by Landos-Carthago (Gerhard Ohlsen, Övenum)

R.: Cedric Wolf (GER)

5th                jumping competition with jump-off u-25

 

Lütt Beek Akkita by Cristo-Ramirado (Klaus Sachs, Lütjensee)

R.: Holger Wulschner (GER)

9th                Two Phase


Quantara by Quantum-Cassini I (Ingo Hansen, Bondelum)

R.: Jens Baackmann (GER)

5th                Accumulator

 

Quantero by Quintero-Romino (Witt Pferdezucht GbR, Wellinghusen)

R.: Maximilian Lill (GER)

10th              Table A against the clock

 

S.I.E.C. Cross by Chambertin-Cantus (Kai Gerken, Lasbek)

R.: Ariana Ravanbakshah (IRI)

2nd                Two Phase

 

Silver Surfer by Casall-Levisto (Peter Rauert, Fehmarn)

R.: Walter Gabathuler (CH)

6th                Table A against the clock

 

Utah by Quite Capitol-Cesano (Wolfgang Strothmann, Lübeck)

R.: Insa Strothmann (GER)

2nd                jumping competition with jump-off u-25

 

 

***CSI Bethune (France)

Casaktie by Cascari-Caresino (Jan Hulshof, NL-Zenderen)

R.: Ellen Whitaker (GB)

3rd                Table A against the clock

 

Cochella by Cartani-Lord (Karsten Voss, Heinkenborstel)

R.: Angelie von Essen (SWE)

4th                Table A against the clock

 

***CSI Hongcheon  (Korea)

Clearly Zero by Colman-Renommee (Burkhard Laser, Norderstedt)

R.: Gert-Jan Bruggink (NL)

6th                Table A against the clock, 6th Grand Prix

 

Contador by Numero Uno-Contender (Henricus J. M Huis In’t Veld, NL-Lettele)

R.: Daehyeon Kim (KOR)

7th                Table C

 

Nora byNekton-Carvallo (Hansjörg Junger, Pfullingen)

R.: Sangwuk Song (KOR)

8th                Table C

 

 

 

***CSI Montefalco (Italy)

Cancun by Canturo-Carthago (Helmut Schäfers, Delbrück)

R.: Ulrich Kirchhoff (UKR)

5th                Two Phase

 

Castello D by Caplan-Caretino (Arnoud W. Dobber, NL-Loenen A. D. Vecht)

R.: Ulrich Kirchhoff (UKR)

6th                Two Phase

 

Chanel XXV by Larimar-Corrado I (Sofino S. C., St. Vith/Recht)

R.: Sameh El Dahan (EGY)

8th                Two Phase


Citygirl by For Fashion-Alasca (Petra Kröger, Ohlendorf)

R.: Sameh El Dahan (EGY)

8th                Two Phase

 

Clarico by Clarimo-Briscar (Richard Meier, Marne)

R.: Gabriele Grassi (ITA)

9th                Grand Prix

 

Cocodrillo by Corrado I-Lord (Jürgen Hattebuhr, Winsen)

R.: Juan Carlos Garcia (ITA)

2nd                Two Phase


Dakota VDL by Casall-Contender (Michael Eitel, Freihung)

R.: Taizo Sugitani (JPN)

6th                Two Phase

 

EH Querry by Quidams Rubin-Carry (Lagana G.I. & B. Limited, I-Monza)

R.: Matteo Zamana (ITA)

8th                Table A against the clock

 

My Lady by Mylord Carthago-Cachas (Klaus Grothmann, Brunsbüttel)

R.: Sandra Lovas (NOR)

9th                Two Phase

 

Querida de Reve by Quidam de Revel-Lancer II (Jan van Hamond, Twist)

R.: Olivier Bujard (CH)

3 Two Phase, 4th Table A against the clock

 

 

Eventing

His first start at ***CIC level resulted in Carjatan S by Clearway-Galant Vert (Carl-Friedrich Söhrmann, Groß Buchwald) placing sixth at Wiesbaden in the under 25 class.

Vitali by Contender-Heraldik xx (Günther Fielmann, Schierensee) won the Rockingham **CIC (GB) under New Zealand’s James Avery. Cola by Catoki-Contender (Klaus-W. Sachs, Lütjensee) placed sixth in the second division under Isabell Upton (GB).

Topics: Holsteiner Erfolge