Bardolina and Mario Deslauriers have won the Grand Prix at the CSI5* in Calgary.

 

GCT Monaco (Monaco)

Chesall Zimequest by Casall-Concerto II (Günter Schüder, Bahrenfleth)

R.: Simon Delestre (FR)

1st                Two Phase, 1st Two Phase

 

Oak Grove’s Carlyle by Casall-Corrado I (Sofino S. C. B-St. Vith-Recht)

R.: Rolf-Göran Bengtsson (SWE)

8th                Table  A, 10th GCT jumping class

 

RMF Bella Baloubet by Baloubet du Rouet-Landadel (Manfred von Allwörden, Grönwohld)

R.: Denis Lynch (IRL)

3rd                GCT jumping class

 

 

 

*****CSI Calgary (Canada)

Akuna Mattata (AHHA) by Quinar-Landwind (Carol Rosenstein)

R.: Nicole Shahinian-Simpson (USA)

6th                Grand Prix

 

Bardolina 2 by Clarimo-Landos (Ute Jürgensen, Sehestedt)

R.: Mario Deslauriers (CAN)

1st                Grand Prix

 

Catover by Catoki-Contact me (Kai Gerken, Lasbek)

R.: Mario Onate (MEX)

10th              jumping competition with jump-off

 

Conrad de Hus by Con Air-Locato (Witt Pferdezucht GbR, Wellinghusen)

R.: Quentin Judge (USA)

2nd                jumping competition with jump-off

 

GK Coco Chanel by Clarimo-Lerano (Manfred Kummetz, Krummesse)

R.: Conor Swail (IRL)

2nd                jumping competition with jump-off

 

Great White by Cumano-Julio Mariner xx (Yeguada Campos, E-Pepino)

R.: Daisy Farish (USA)

1st                jumping competition with winning round

 

Little Lord by Lasino-Calato (Heinrich Carstensen, Goldelund)

R.: Karen Polle (JPN)

9th                Table  A

 

Quirado RC (AHHA) by Quinar-Corrado I (Karen Reid, Fire Fox Farm)

R.: Richard Spooner (USA)

1st                jumping competition with jump-off

 

Wahrhaftige CR by Clearway-Coronado (Georg Clausen, Rabenkirchen)

R.: Ben Asselin (CAN)

7th                jumping competition with winning round

 

 

***** and ***CSI Knokke (Belgium)

Bali by Cancara-Landucci (Kerstin Petersen-Rolfs, Norderwöhrden)

R.: Janne-Friederike Meyer-Zimmermann (GER)

6th                jumping competition with jump-off***, 7th Grand Prix***

 

 

Carlo by Contender-Cascavelle (Hans-Werner Ritters, Krumstedt)

R.: Sergio Alvarez Moya (ESP)

2nd                Two Phase*****

 

Casjana by Casall-Landlord (Henning Rathjen, Hohenwestedt)

R.: Agathe Vacher (FR)

8th                jumping competition with jump-off***

 

Cassini Bay by Cassini I-Acord II (Karl-Heinz Markussen, Hochviöl)

R.: Daniel Deusser (GER)

6th                Table  A***, 2nd jumping competition with jump-off***, 8th Grand Prix***

 

Contagio by Colman-Lordanos (Wolfgang Harjes, Kreiensen)

R.: Gerrit Nieberg (GER)

7th                jumping competition with jump-off***

 

Cordial by Casall-Chicago Z (Hans-Hermann Gempf, Stelle)

R.: Nicola Delmotte (BEL)

10th              Two Phase*****, 9th Two Phase*****

 

Deauville S by Diamant de Semilly-Lux (Julius-Peter Sinnack, Bocholt)

R.: Laura Kraut (USA)

3rd                Table  A*****, 2nd jumping competition with two rounds*****

 

HH Best Buy by Baloubet du Rouet-Cassini I (Ansgar Holtgers, Löningen)

R.: Clara Hallundbäck (DK)

8th                Two Phase***

 

Lorenzo by Landos-Limbus (Hans-Thomas Carstensen, Sollwitt)

R.: Kevin Staut (FR)

8th                Table  A*****

 

Quintair by Quintero-Con Air (Torsten Gripp, Willenscharen)

R.: Penélopé Leprevost (FR)

5th                Two Phase*****

 

Sandero by Sandro Boy-Cassini I (Nybor Pferde GmbH & Co.KG)

R.: Gregory Wathelet (BEL)

6th                Two Phase*****, 1st Table  A*****, 10th jumping competition with jump-off*****

 

Soccero by Singulord Joter-Casall (Timm Peters, Bargenstedt)

R.: Janne-Friederike Meyer-Zimmermann (GER)

6th                Jumping competition with two rounds*****

 

Zapria by Colman-Landlord (Hans Peter Petersen, Tating)

R.: Bronislav Chudyba (SVK)

7th                Two Phase*****

 

 

***CSI Arnheim (Netherlands)

Callas by Casall-Coriano (Jürgen Böge, Bunsoh)

R.: Hikari Yoshizawa (JPN)

3rd                jumping competition with jump-off, 9th Grand Prix

 

California by Cassini I-Galant Vert xx (Günter Brockstedt, Langwedel)

R.: Andrew Ramsay (USA)

3rd                Table  A

 

 

Carinja 18 by For Fashion-Carinjo (Wilfried Walter, Schenefeld)

R.: Sanne Thijssen (NL)

2nd                Two Phase

 

 

C’est ca by Cezaro-Colman (Ole Lehmann, Grästen)

R.: Jörg Naeve (GER)

7th                Two Phase

 

 

Cosmic Love by Cannavaros-Cambridge (Detlef Hennings, Bendorf)

R.: Roy Weel (NL)

9th                Two Phase

 

 

 Czarny by Crawford-Carry (Horst Günter Kruse, Zingst)

R.: Hikari Yoshizawa (JPN)

4th                Table  A, 5th Two Phase

 

 

Legioner by Limbus-Calido I (Carola Wiedner, Neuendorf-Sachsenbande)

R.: Holger Hetzel (GER)

10th              jumping competition with jump-off

 

 

Qrack BD by Quality-Carpaccio (Gerrit Jan Biesheuvel, NL-Zelhem)

R.: Niels Brussen (NL)

6th                Table  A, 10th Two Phase

 

 

Zypern III by Casall-Coriano (Anja Haasbach, Kürten)

R.: Jur Vrieling (NL)

1st                jumping competition with jump-off

 

 

Eventing

Calle by Cristo-Quebec (Lutz Dechau, Nutteln) and Yoshiaki Oiwa (JPN) won the 3*-rated CIC Strzegom (Poland). Cleven Man Waf by Clarimo-Contender (Friedrich Lütkemeier, Paderborn) and Julien Despotin (BEL) finished fourth in the ***CCI, ahead of Cascora by Casco-Thuswin xx (Heiner Losse, Lohbarbeck ) under Leonie Kuhlmann (GER). In the **CCI Chicago M by Clarimo-Casall (Ferdinand Moss, Meppen) and Kai Rüder (GER) came third, Zypresse by Clinton I-Libertino (Karl-Ernst Kruse-Sönke, Kollmar) took 10th place with Imre Toth (HUN). The **CIC Maasbergen (Netherlands) saw Lancaster by Langenhagen-Calypso II (Hannelore Raab, Schmilau) and Franziska Keinki (GER) finish on fourth position. RLE Cothopo by Cassini I-Langata Express xx (Jan Poggendorf, Ostenfeld) and Lauren McLusky (GB) took seventh place in the  **CIC Brightling Park (Great Britain).